akıllı teknoloji & akıllı yönetim PDF Ücretsiz indirin

Dönüşüm süreci zorlu olsa da çalışanlar ve yöneticiler için pek çok avantajı beraberinde getirir. • Bilişim sistemindeki açıklardan faydalananlar ve sistemin işleyişinde hatalara neden olan kişiler 5 yıla kadar hapis cezası alabilir. Eğer sistem finans ile ilgili bir kuruma aitse cezada %50 oranında artışa gidilir. • Eğer bir tesisin korunması için bilgilerin işlenmesi gerekiyorsa açık rıza metninin onaylanmasına gerek yoktur. Uçtan uca şifreleme var olan iletim yöntemlerinden en güvenilir olanıdır. Ancak bu yöntemin kullanıldığı uygulama ya da programları tercih etmeniz çoğu zaman yeterli olmaz.

Tipik olarak, bir uygulama bir dosyanın yolunu girdi olarak kullandığında LFI oluşur. Uygulama bu girdiyi güvenilir olarak kabul ederse, include ifadesinde yerel bir dosya kullanılabilir. Bununla birlikte LFI kullanan bir saldırgan RFI durumunda olduğu gibi uzak dosyalarda değil, yalnızca yerel dosyalar üzerinde etkili olabilir. Kişisel verilerin korunması kanunu gerçek ve tüzel kişileri kapsar. Kişiler arasında herhangi bir istisna yapılmamış olup özel kurumlar ve kamu kuruluşlarının tamamında uygulanmalıdır.

  • Güvenliği sağlayacak adımların es geçilmesi ya da maillerin yanlış kişilere iletilmesi gibi durumlar en sık karşılaşılan örneklerdir.
  • Yetkili savcılık suçun işlendiği yerde bulunan Cumhuriyet Başsavcılığı’dır.
  • KVKK kanununa göre, kişisel verilerin gizliliği anayasal bir haktır.
  • E-posta hesapları çok önemli verileri içerdiğinden, spam saldırılarında genellikle e-posta kimlik bilgileri hedeflenir.

Siber-Anarşist olarak da tanımlanan bu kişiler, geniş bir kitleyi veya toplumu ilgilendiren olaylarda bilginin şeffaf olması gerektiğini savunur. Hackerspace yaygın kanının aksine bir oyun alanı, topluluk veya bilgisayar korsanları topluluğu değildir. «Hack» kelimesinin olumsuz çağrışımları olsa da hackerspace örneğindeki ‘’hack’’ icat etme, yenilik yapma ve deneme ile ilişkilendirilir. Hareketin başta Amerika’ya ve daha sonra dünyanın diğer ülkelerine yayılmasında C-base hackspace’in Chaos Communication Camp etkinliğinde kullanılması etkili olur. Chaos Communication Camp, Chaos Computer Club tarafından her 4 yılda bir gerçekleştirilen uluslararası hacker’lar toplantısıdır.

Bu araçları kullanarak siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Bir işletim sistemi için oldukça düşük gereksinimlere ihtiyaç duyması sistemin daha fazla kullanılmasını sağlar. Aksi takdirde yazılımlar zaman içerisinde güncelliklerini yitirip uyumsuzluk gibi nedenlerle etkisini kaybedebilir. Yaşanabilecek bir güvenlik problemi durumunda ise sistemdeki sorunu fark etmek için çok geç olur. Bu nedenle düzenli denetimleri gerçekleştiren profesyonel bir firmadan yardım alabilirsiniz.

Çeşitli anketlerden toplanan verilere göre spama erişen çoğu kişi bunu yanlışlıkla yapmaktadır. Virüslerin bulaştığı bazı tarayıcılar, kullanıcının niyeti olmadan spamları anında açar. Ayrıca, teklife gerçekten ilgi duyan veya hizmetten çıkmak için spama erişen çok sayıda insan vardır. • Gerçek zamanlı trafik monitörü özelliği ile ağa giren ve çıkan trafiği izlemek için kullanılabilir. Trafiği gerçek zamanlı olarak izleyecek ve İnternet Protokolü (IP) ağlarında potansiyel olarak kötü amaçlı paketler veya tehditler keşfettiğinde kullanıcılara uyarılar verecektir.

Giriş yapılan sistemin özelliklerine bağlı olarak şifreler 6 karakterden 64 karaktere kadar değişebilir. ’’ bilmek, kırılması zor bir şifre oluşturmanıza ve kişisel güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Çevrimiçi ortamda gerçekleşen siber zorbalıktan sıklıkla çocuklar ve gençler etkilenir çünkü bu yaş grubunda rahatsız edici eylemlerden bilinçli bir şekilde kaçınmak zor olabilir. Kötü mesajlar, videolar ve dedikodular internette hızla yayılabilir ve tamamen ortadan kaldırılması genellikle zordur. Ekran görüntülerinin kopyaları kolayca oluşturulabilir ve başkalarıyla geniş çapta paylaşılabilir. Bu, siber zorbalığın hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yayılmasını kolaylaştırır.

Hipervizörler, bir işletim sisteminin üzerine oturur veya fiziksel kaynakları alıp sanal ortamlarda kullanmak üzere bölmek için doğrudan sunuculara kurulur. Bu işlem bellek, işlemciler ve depolama gibi donanım ögelerini birden çok sanal makinede (VM) çalıştırmaya olanak tanır. Her VM’nin ayrı bir işletim sistemi vardır ve kullanıcının donanımından bağımsız davranır. Uygulama ile beraber PUKÖ döngüsünün en önemli aşamalarından biri olan kontrol etme aşaması, işin planlandığı çerçevede tamamen doğru yapılıp yapılmadığının belirlendiği aşamadır. Doğru yapılmamış veya eksik yapılmış bir işi belirlemek ve üzerinde düzenleme yapmak planın amacına ulaşabilmesi için hayati önem taşır. Buna bağlı olarak kontrol etme aşamasında planın gerçekleştirilişinin denetlenmesi ve planın amacına ulaşıp ulaşmadığının saptanması amaçlanır. Tüm anahtar ve sertifika geçmişleri güvenilir bir şekilde saklandığından gerektiğinde bu verilere erişilebilir, çıktı alınabilir ve kolaylıkla yönetilebilir. • Test uzmanı ulaşabileceği tüm bilgileri bir araya getirdikten sonra saldırı aşamasına geçer.

• Bulut teknolojileri sayesinde bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Profesyonel bulut alanı sağlayıcıları, verileri farklı sunucularda yedekleyerek depolar. Bu sayede yaşanabilecek bir siber saldırı sonucunda yok olan bilgilerinizi kurtarmanız kolaylaşır. Bulut teknolojisi, verilerin farklı sunucular tarafından depolanmasını ve bu verilere internet üzerinden ulaşmayı ifade eden bir terimdir. İnternetteki sanal bir depolama alanı olarak kullanılan bulut teknolojisi sayesinde kişiler ya da kurumlar kendilerine ayrılan alanlara uydu üzerinden ulaşarak bu alanları kullanabilirler. Big data hacmi çok büyük olan ve zamanla katlanarak büyüyen bir veri topluluğudur. O kadar büyük boyutlu ve karmaşık bir veridir ki, geleneksel veri yönetimi araçlarının hiçbiri onu depolayamaz veya verimli bir şekilde işleyemez. ’’ sorusunun cevabını öğrenerek, günümüz veri yönetiminin temelleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Veri, genellikle belirli bir amaca uygun bir şekilde biçimlendirilen ve saklanan farklı bilgi parçalarını ifade eder.

Kali Linux’un dünyadaki en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi olması sağladığı avantajlardan kaynaklanır. • Siyah şapkalı hacker (Black hat hacker)’ların amacı hack işlemleri sayesinde kendilerine kişisel çıkar sağlamaktır. Genellikle kurumsal bilgileri çalarak para karşılığında satarlar. • Profil ayarını değiştirerek belirli oyun, sohbet ve sosyal medya mostbet için erişim engelini kaldırabilirsiniz. • Kumar, uyuşturucu, müstehcenlik, şiddet, dolandırıcılık ve  zararlı yazılım gibi verileri içeren adreslerin görüntülenmesi önlenir. • Bankacılık, alışveriş,  müzik, sabit içerikli oyun, kamu ve özel kurumların internet sitelerine erişim sağlayabilirsiniz. • FOMO’ya kapılan kişilerin genellikle odaklarının tek bir noktada olduğu görülmüştür. Mümkün oldukça sizi rahatsız eden haberleri almamaya özen gösterebilirsiniz. Bunun yerine hayatınızda sizi mutlu eden hobilere ya da kişilere zaman ayırabilirsiniz. Ağı, sistemi ve diğer amaçları teminat altına almak için gerekirse gizlilik anlaşması imzalamalı ve bu anlaşmaya tamamen uymalıdır.

Her şeyin sorunsuzca gerçekleştiği görüldükten sonra son aşama olan önlem alma aşamasına gelinmiş oldu. Yapılan iş yeniden bir planlamaya gerek kalmaksızın sürekli olarak tekrar edilerek verim elde edilebilir. Bu noktada dördüncü aşama olan önlem alma her zaman aktif durumda olmalıdır. Pentest testleri, sistemde kullanılan yazılıma göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle OWASP listesinde yer alan güvenlik açıklarından yola çıkarak uygulama güvenliği gerçekleştirilir. Bunlar; blackbox, whitebox ve graybox adı verilen yöntemlerdir. Blackbox yönteminde, penetrasyon testini yapacak olan siber güvenlik uzmanına ilgili sistemle alakalı hiçbir bilgi verilmez ve sisteme tamamen bir yabancı gibi sızmaya çalışması beklenir. Whitebox yönteminde, siber güvenlik uzmanına bilişim altyapısı ile alakalı tüm bilgiler verilir ve bu bilgileri de kullanarak penetrasyon testi yapması istenir. Bu yöntemde, siber güvenlik uzmanına bilişim altyapısı ile alakalı bazı ipuçları verilse de detaylar bildirilmez. Nikto, web siteniz ve uygulamanızdaki olası güvenlik tehditlerini bulmanıza yardımcı olan açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Perl ile yazılmıştır ve orijinal olarak 2001 yılının sonlarında piyasaya sürülmüştür. Güvenlik açığı taramasını tamamen otomatikleştirir ve yanlış hizmet yapılandırmaları, güvenli olmayan dosyalar/programlar ve binlerce başka güvenlik sorunu gibi sorunları bulabilir.